Radičová ignoruje hrozbu povodní rovnako ako Fico.

Autor: Cyril Betuš | 10.2.2011 o 11:25 | Karma článku: 0,00 | Prečítané:  301x

Čakáme na katastrofu? Ukazuje sa, že žiadna vláda nemôže budovať systém protipovodňovej ochrany centrálne.Nedostatočné, resp. žiadne čistenie prietoku korýt vodných tokov v krízových oblastiach môže spôsobiť následné vyliatie toku. To môže viesť k stratám životoch, zdraví a aj k neskutočným materiálnym katastrofickým škodám, akým sme žiaľ boli už opakovane svedkami.

Vláda by mala urýchlene zo zdrojov operačného programu Voda delimitovať finančné prostriedky priamo na samosprávy, obce a mestá a následne organizačne a prísnou kontrolnou činnosťou zastrešovať protipovodňové aktivity. Následne, cez verejnoprospešné práce a aktivačné činnosti občanov by obce a mestá čistili korytá vodných tokov tak, aby boli priebežne udržiavané v zabezpečenom a odolnom stave.

Zoberme si len prípad Handlovky, kde sa v priebehu pár hodín zdvihla hladina na dvojnásobok. Miestni obyvatelia pritom opakovane upozorňovali, že 25 rokov Povodie Váhu ako správca neudržiava prietok tejto rieky. Ak by to bolo v kompetencii mesta, spolu s finančným pokrytím, nič také by sa nestalo.

Opakovane v súčasnosti hrozí tento problém aj na východnom Slovensku, špeciálne v Košickom kraji. Hornád minulý rok tvrdo pohrozil v obciach ako je napríklad Čaňa a v mestských častiach Košice Džungľa a Košice Krásna, kde nás od hrozivej mimoriadnej udalosti delilo len pár centimetrov. Hrádze v mestskej časti Košice Džungľa sa napriektomu dodnes nikto ani nedotkol.

Vláda SR by preto mala urýchlene komunikovať s dotknutými mestami a obcami a delimitovať potrebné financie. Inak môže dojsť k ďalšej, ale už nie nepredvídanej povodňovej katastrofe...

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

PLUS

Z Nemecka urobila Merkelová hýbateľa Európy

Angela Merkelová bola v posledných rokoch tvárou Európskej únie. Bez domáce podpory to bude mať oveľa ťažšie.

ŠPORT

Nórsky divák nevedel, že Sagana na Tour de France vylúčili

Ľudia v Nórsku si majstrovstvá sveta v cyklistike užívajú.


Už ste čítali?