Vie minister Uhliarik čo robí?

Autor: Cyril Betuš | 5.4.2011 o 10:37 | (upravené 5.4.2011 o 12:28) Karma článku: 10,22 | Prečítané:  1861x

Život psoriatika alebo atopika znamená žiť v koži, ktorá svrbí, niekedy bolí a hlavne odpudzuje okolie, nehovoriac o bolestiach v kĺboch. Znamená to aspoň sa dva krát denne, podľa stavu pokožky niekedy i viac krát denne, natierať masťami, ktoré neraz páchnu, užívať lieky s vedľajšími účinkami a obávať sa odmietnutia zo strany partnerov či priateľov, lebo fľaky na vašom tele, pokožke vzbudzujú odpor a pohoršenie. Tak isto tieto chronické kožné ochorenia nepriaznivo vplývajú na psychiku. Mnohí pacienti trpia depresiami. Ale o tom asi neviete, keď pripravujete pre týchto nešťastných ľudí neprijateľné zmeny!

Je asi zrejmé, že takého človeka pán minister nemáte doma a nevidíte jeho denné trápenie, lebo inak by ste to určite nespravili !!! Kúpele, napr. v Smrdákoch sú jediným ostrovčekom liečebného a psychického pokoja pre týchto ľudí a deti, kde sa dajú za 4 týždne ako tak do poriadku, aby potom mohli celý rok nejako prežiť v práci a aj medzi zdravými ľuďmi a stojí ich to aj nemalé finančné prostriedky.

Spoločnosť psoriatikov a atopikov SR je občianske združenie, ktoré zastupuje záujmy všetkých psoriatikov, atopických ekzematikov a ľudí s inými kožnými ochoreniami. Psoriáza a atopická dermatitída sú dedične podmienené, chronické, recidivujúce ochorenia kože. V akomkoľvek štádiu vyžadujú liečbu lokálnymi prípravkami, masťami, krémami, gélmi, tinktúrami (napr. s obsahom kyseliny salicylovej), ktoré sa najčastejšie využívajú pre ich efekt. Pri celkovej liečbe rozsiahlejších foriem ochorenia sa podávajú kortikoidy, imunosupresíva, cytostatiká a najnovšie biologická liečba. Citujem MUDr. „liečba s opodstatneným využitím potentného, ale nefluorovaného lokálneho steroidu v kombinácii s keratolytikom-momethason furoát a 5% kyselina salicylová - a následne využitie monoterapie s momethason furoátom dáva reálnu možnosť pre hojenie psoriatických ložísk. Logické využitie kombinovaného externa (2v1) pre umožnenie lepšej penetrácie protizápalovo pôsobiaceho kortikoidu a zároveň zjednodušenie ošetrovania pre chorého spolu s pozitívnym výsledným efektom je ďalšou alternatívou v liečbe tohto reálne nevyliečiteľného ochorenia a šancou pre zlepšenie kvality života pacienta". Emolienciá sú jedny z najdôležitejších a sú jednoznačne nepostrádateľné pri liečbe chronických kožných ochorení.

Tak isto i kúpeľná liečba - starostlivosť, použitie minerálnej sírovodíkovej vody sa stalo pre pacientov chorých na psoriázu a atopickú dermatitídu neoddeliteľnou súčasťou liečby, má na stav kože psoriatikov a atopikov mimoriadne výrazný liečivý efekt, podstatne sa predlžuje obdobie remisie a objektívne poznatky ako aj empirické skúsenosti pacientov potvrdzujú, že efekt balneoterapie v spojitosti s lokálnou liečbou úmerne stúpa jej trvaniu.
Spoločnosť psoriatikov a atopikov SR, ako zástupcovia záujmov obyvateľov SR postihnutých chronickými kožnými chorobami žiadajú prehodnotiť návrh na skrátenie trvania kúpeľnej starostlivosti z 28 na 21 dní. Trvajú na ponechaní, podľa zákona č. 577/2004 a zákona č. 661/2007 o rozsahu zdravotnej starostlivosti uhrádzanej na základe verejného zdravotného postihnutia.
Ich zásadnou pripomienkou je fakt, že ide o chorobu genetického pôvodu, teda celoživotné postihnutie. Liečba je pre pacienta veľmi náročná nielen v zmysle doplatkov na lieky, ale najmä pre dodržiavanie nevyhnutných zmien v životospráve vzhľadom na alergiu, ako aj na výrazne zvýšené výdavky na hygienu a oblečenie. Ambulantná liečba, teda ošetrovanie kože v domácich podmienkach je nedostatočne efektívna a obťažuje pacienta i jeho okolie. Pri zanedbaní sa stav kože zhorší natoľko, že postihnutému hrozí nielen dlhodobá práceneschopnosť, ale aj invalidizácia, čo je pre štát nákladnejšie.

Preto Vás žiadam pán minister, aby ste si tieto požiadavky Spoločnosti psoriatikov a atopikov SR a nemocných občanov prečítali a ponechali pre nich kúpeľnú starostlivosť v trvaní 28 dní v skupine A X/3, X/4 L40 a tiež ponechajte nezmenenú lokálnu liečbu.

Dúfam, že tieto riadky podporia hlavne samotní nemocní a ich rodinní príslušníci a možno že aj sám pán minister Uhliarik a jeho odborníci.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

PLUS

Z Nemecka urobila Merkelová hýbateľa Európy

Angela Merkelová bola v posledných rokoch tvárou Európskej únie. Bez domáce podpory to bude mať oveľa ťažšie.

ŠPORT

Nórsky divák nevedel, že Sagana na Tour de France vylúčili

Ľudia v Nórsku si majstrovstvá sveta v cyklistike užívajú.


Už ste čítali?