Sú vysoké platy starostov a primátorov aj v našich rukách?

Autor: Cyril Betuš | 13.7.2011 o 13:24 | (upravené 13.7.2011 o 14:52) Karma článku: 7,50 | Prečítané:  1860x

Nové ustanovenia o platoch starostov obcí a primátorov miest stvorené v dielni Sloboda a solidarita  schválené v NR SR rezonujú v médiách a  medzi občanmi ako nepodarok , neodborné a nedomyslené riešenie, prosto tak ako to je v praxi. Tento nedomyslený zámer  Sulíkovcov preto aj väčšina starostov a primátorov za podpory poslancov zo spriatelených politických strán vyriešila po svojom. O tom ako, už hovoria viacerí novinári,  ale hlavne občania-voliči, ktorí sú vrcholne nespokojní s doterajšími výsledkami.

Zarážajúce je hlavne to, že ostali i naďalej paradoxné situácie, o ktorých hovoril  ZMOS, ale tieto  snahy  SaS údajne vôbec neakceptovala.  Upozorňovali na riziká od začiatku. Potvrdilo sa, že zákon bol ušitý horúcou ihlou,  je  nekompetentný, nesystémový a nekoncepčný.  Je potrebné skonštatovať,  že zastupiteľstvá obcí , mestských častí a miest rešpektovali novelizované ustanovenia o platových pomeroch. Ale výsledky jednoznačne poukazujú na to, že tento zákon je potrebné prerokovať opäť  a docieliť taký stav , aby nebolo možné nijakým spôsobom obísť stanovené   stropy platov starostov a primátorov v záväznej tabuľke, podľa počtu obyvateľov obcí, mestských častí a miest. A poslancom dať možnosť platy v prípade lajdáckej a nekompetentnej práce štatutárov len znížiť !

Takto si SaS len odfajkla akože splnenú úlohu ! A čo na to občania ?

Požadujú určenie záväzného stropu platov, požadujú zapracovať a zohľadniť do návrhu aj vzdelanie starostu, veď pologramotný starosta je pre obec  hotové nešťastie !!! Požadujú, aby boli platy rovnomerne zákonom rozdelené - nie je možné, aby mal starosta obce s 500 obyvateľmi vyšší plat, ako starosta mestskej časti kde žije 23 000 obyvateľov a ten, aby mal vyšší plat ako primátor napr. 80 tisícového mesta. Nehovoriac o tom, že sa nemôže stať, aby mal primátor vyšší plat ako predseda  vlády SR  a ďalšie rozumné pripomienky a návrhy odborníkov, o ktorých sa SaS ani nesnívalo. Ďalej je potrebné zohľadniť výšku platov samosprávnych funkcionárov vo vzťahu k iným profesiám. V tejto závažnej otázke musí zohrať významnú úlohu aj ZMOS, ale nie len ako ochranca starostov. Pretože zvýšenie platu zvyčajne žiaľ nezávisí od schopností a výkonu primátora alebo starostu, ale od toho v ktorej politickej strane je a či je na jeho strane zastupiteľstvo. Túto skutočnosť odstráni tabuľka stropu platu, ktorý striktne určí zákon podľa počtu obyvateľov.

Ďalším problémom je vzťah platu starostu obce k odmenám poslancov. Odmeny poslancom nemôžu byť priamo napojené na zvyšujúci sa plat starostu. V takom prípade je samozrejmé, že budú poslanci platy starostom zvyšovať a tým aj sebe. Stáva sa,  že odmeny poslancov sú stanovované určitým percentom z platu starostu. To je určite netransparentné a kamuflovanie výšky odmien poslancov voči verejnosti. Bolo by vhodné v novele zákona ustanoviť, aby odmena starostu, primátora a poslancov neprevýšila určité percento z rozpočtu obce či mesta napr. 10 % ... Taktiež je potrebné riešiť v odmeňovacích poriadkoch tzv. celoročne mlčiacich a nič nerobiacich poslancov , ale to je už iná káva !!!

Len je tu ešte jeden dôležitý prvok a ten sa nazýva „nezáujem občanov" o  veci verejné. Nikto zverejnené materiáli pred rokovaniami nepripomienkuje, nenavrhuje zmeny, občania nechodia na rokovania zastupiteľstiev a potom, keď je to v zastupiteľstvách schválené, tak sa vedú tzv. krčmové reči a tie už nič neriešia !

Tak je to aj v našich rukách občania ?

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Čo by nasledovalo, ak by súd rozpustil Kotlebovu ĽSNS?

Poslanci ĽSNS by o svoj mandát neprišli. Ich stranícka kasa by sa však zrejme vyprázdnila

DOMOV

Generálny prokurátor navrhol zrušiť Kotlebovu stranu

Najvyšší súd obdržal podnet na rozpustenie ĽSNS.

KOMENTÁRE

Podnet proti Kotlebovi? Krok, ktorý musel prísť

Návrh na zrušenie je normálnou obrannou reakciou spoločnosti.


Už ste čítali?