Sú vysoké platy starostov a primátorov aj v našich rukách?

Autor: Cyril Betuš | 13.7.2011 o 13:24 | (upravené 13.7.2011 o 14:52) Karma článku: 7,50 | Prečítané:  1878x

Nové ustanovenia o platoch starostov obcí a primátorov miest stvorené v dielni Sloboda a solidarita  schválené v NR SR rezonujú v médiách a  medzi občanmi ako nepodarok , neodborné a nedomyslené riešenie, prosto tak ako to je v praxi. Tento nedomyslený zámer  Sulíkovcov preto aj väčšina starostov a primátorov za podpory poslancov zo spriatelených politických strán vyriešila po svojom. O tom ako, už hovoria viacerí novinári,  ale hlavne občania-voliči, ktorí sú vrcholne nespokojní s doterajšími výsledkami.

Zarážajúce je hlavne to, že ostali i naďalej paradoxné situácie, o ktorých hovoril  ZMOS, ale tieto  snahy  SaS údajne vôbec neakceptovala.  Upozorňovali na riziká od začiatku. Potvrdilo sa, že zákon bol ušitý horúcou ihlou,  je  nekompetentný, nesystémový a nekoncepčný.  Je potrebné skonštatovať,  že zastupiteľstvá obcí , mestských častí a miest rešpektovali novelizované ustanovenia o platových pomeroch. Ale výsledky jednoznačne poukazujú na to, že tento zákon je potrebné prerokovať opäť  a docieliť taký stav , aby nebolo možné nijakým spôsobom obísť stanovené   stropy platov starostov a primátorov v záväznej tabuľke, podľa počtu obyvateľov obcí, mestských častí a miest. A poslancom dať možnosť platy v prípade lajdáckej a nekompetentnej práce štatutárov len znížiť !

Takto si SaS len odfajkla akože splnenú úlohu ! A čo na to občania ?

Požadujú určenie záväzného stropu platov, požadujú zapracovať a zohľadniť do návrhu aj vzdelanie starostu, veď pologramotný starosta je pre obec  hotové nešťastie !!! Požadujú, aby boli platy rovnomerne zákonom rozdelené - nie je možné, aby mal starosta obce s 500 obyvateľmi vyšší plat, ako starosta mestskej časti kde žije 23 000 obyvateľov a ten, aby mal vyšší plat ako primátor napr. 80 tisícového mesta. Nehovoriac o tom, že sa nemôže stať, aby mal primátor vyšší plat ako predseda  vlády SR  a ďalšie rozumné pripomienky a návrhy odborníkov, o ktorých sa SaS ani nesnívalo. Ďalej je potrebné zohľadniť výšku platov samosprávnych funkcionárov vo vzťahu k iným profesiám. V tejto závažnej otázke musí zohrať významnú úlohu aj ZMOS, ale nie len ako ochranca starostov. Pretože zvýšenie platu zvyčajne žiaľ nezávisí od schopností a výkonu primátora alebo starostu, ale od toho v ktorej politickej strane je a či je na jeho strane zastupiteľstvo. Túto skutočnosť odstráni tabuľka stropu platu, ktorý striktne určí zákon podľa počtu obyvateľov.

Ďalším problémom je vzťah platu starostu obce k odmenám poslancov. Odmeny poslancom nemôžu byť priamo napojené na zvyšujúci sa plat starostu. V takom prípade je samozrejmé, že budú poslanci platy starostom zvyšovať a tým aj sebe. Stáva sa,  že odmeny poslancov sú stanovované určitým percentom z platu starostu. To je určite netransparentné a kamuflovanie výšky odmien poslancov voči verejnosti. Bolo by vhodné v novele zákona ustanoviť, aby odmena starostu, primátora a poslancov neprevýšila určité percento z rozpočtu obce či mesta napr. 10 % ... Taktiež je potrebné riešiť v odmeňovacích poriadkoch tzv. celoročne mlčiacich a nič nerobiacich poslancov , ale to je už iná káva !!!

Len je tu ešte jeden dôležitý prvok a ten sa nazýva „nezáujem občanov" o  veci verejné. Nikto zverejnené materiáli pred rokovaniami nepripomienkuje, nenavrhuje zmeny, občania nechodia na rokovania zastupiteľstiev a potom, keď je to v zastupiteľstvách schválené, tak sa vedú tzv. krčmové reči a tie už nič neriešia !

Tak je to aj v našich rukách občania ?

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

PLUS

Z Nemecka urobila Merkelová hýbateľa Európy

Angela Merkelová bola v posledných rokoch tvárou Európskej únie. Bez domáce podpory to bude mať oveľa ťažšie.

ŠPORT

Nórsky divák nevedel, že Sagana na Tour de France vylúčili

Ľudia v Nórsku si majstrovstvá sveta v cyklistike užívajú.


Už ste čítali?